Serwis portalu LongPlay
Blog > Komentarze do wpisu

Program Blue Note Poznań 20-25.06.2015

Blue Note Jazz Club

ul. Kościuszki 76/78 (gmach C.K. Zamek)

61-891 Poznań

______________________________________________________________________________

To już jedne z ostatnich przed wakacyjną przerwą informacji o wydarzeniach w klubie Blue Note. Szczególnie gorąco polecamy Waszej uwadze sobotni koncert kończący 17. sezon jazzowy w klubie – o godz. 21.00 wystąpi Jan „Ptaszyn” Wróblewski z towarzyszeniem Wojciecha Niedzieli, Andrzeja Święsa oraz Marcina Jahra.
 
20.06.2015, sobota, godz. 21.00
JAZZ TOP W BLUE NOTE: JAN "PTASZYN" WRÓBLEWSKI

Legenda polskiego jazzu wystąpi ze swoim kwartetem na koncercie kończącym sezon jazzowy 2014/15.

 
"Ptaszyn" Wróblewski debiutował na scenie już w 56. roku (w legendarnym sekstecie Komedy) i od tego czasu prowadził dziesiątki zespołów: Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Chałturnik, New Presentation, Grand Standard Orchestra, Made in Poland - to tylko wyrywkowe jego przedsięwzięcia. Zjeździł blisko pół świata, od Kalkuty po Los Angeles, często uczestnicząc w międzynarodowych przedsięwzięciach.
Kwartet ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, udział w festiwalach, nagrania, także zagraniczne eskapady. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijającą jednak współcześniejszych osiągnięć. Stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To z reguły powoduje że nie jest wyobcowany od swojej publiczności.
 
Jan "Ptaszyn" Wróblewski – saksofon tenorowy, Wojciech Niedziela – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja
 
Bilety: 60 zł – pierwsze miejsca, 50 zł – drugie miejsca
 
23.06.2015, wtorek, godz. 20.00
DR BLUES & SOUL RE VISION: Z POZNANIA DO MEMPHIS – SOUL JOURNEY

Koncert grupy Dr Blues & Soul Re Vision, która w styczniu br. uczestniczyła w największym na świecie międzynarodowym festiwalu bluesowym Interational Blues Challenge w Memphis w USA. W przerwie koncertu projekcja filmu dokumentalnego z wyjazdu oraz spotkanie z muzykami grupy po koncercie.

 
Latem 2011 roku, z inicjatywy Krzysztofa „Dr Blues” Rybarczyka, lidera legendarnej, istniejącej od 1984 roku grupy Wielka Łódź, grającej bluesa w tradycyjnym stylu chicagowskim - powstała nowa formacja muzyczna: Dr Blues & Soul Re Vision. Stylistyka grupy oparta jest przede wszystkim na klasycznej muzyce lat 60. wykonawców związanych z wytwórnią STAX Records w Memphis TN, oscylującej wokół wczesnego soulu, rhythm & bluesa oraz funku. Nasycona jest bluesowym klimatem, pomimo, że wykonywane utwory najczęściej nie mają klasycznej bluesowej formy.
Lider grupy - Dr Blues (Krzysztof Rybarczyk) – wokalista i gitarzysta, jest wielbicielem czarnej muzyki i brzmienia zespołów z lat 40-70. Interpretując standardy soulowe i bluesowe znakomicie czuje się na estradzie nawiązując bezpośredni i niewymuszony kontakt z publicznością tworząc z basistką Joasią Dudkowską barwny sceniczny duet.
Nazwa zespołu – Soul Re Vision – to gra kilku słów w języku angielskim:
soul – styl muzyczny, który głównie grają oraz dusza (bezpośrednie znaczenie)
revision – korekta, przejrzenie, poprawienie, wersja re - ponowne, ponownie
vision – wizja, spojrzenie, widzenie, wzrok, widok, wyobrażenie,
czyli:
Soul Revision = Soul Re Vision = przejrzenie muzyki soulowej = ponowne spojrzenie =
kolejna wersja = nowa wizja = kolejne wyobrażenie = odnowienie..
lub w bardziej przenośnym znaczeniu: ponowne spojrzenie w głąb swojego wnętrza = odnowienie duszy = kolejna, soulowa wizja siebie…
W ciągu pierwszych trzech lat działania grupa Dr Blues & Soul Re Vesion, oprócz licznych koncertów klubowych, wystąpiła na najbardziej znaczących polskich festiwalach bluesowych: Suwałki Blues Festival 2014, Rawa Blues 2012, JimiWay 2013, Las Woda & Blues 2013, Blues Express 2013, Olsztyńskie Noce Bluesowe 2013 oraz 2014, Lauba Pełno Bluesa 2013, Harmonica Bridge 2014, Gdynia Blues Festival 2012, Blues Nad Bobrem 2012, Toruń Blues Meeting 2012, Blusowo 2014, Leszno Czuje Bluesa 2012, Ochota Blues Festival 2013, Koło Bluesa 2014, Kraśnik Blues Meeting 2014, Rybnicki Festiwal Bluesowy 2014, Meskalina Blues Festival 2012 oraz poza granicami kraju na festiwalach: Bliuzo Faktys 2014 na Litwie oraz na największym czeskim festiwalu Blues Alive 2013.
W lipcu 2013 oraz w maju, lipcu i sierpniu 2014 z zespołem Dr Blues & Soul Re Vision występował legendarny Niki Buzz (USA), który współpracował między innymi z Tiną i Ikiem Turnerami, Jamesem Brownem, Parliament-Funkadelic a także Whitney Houston.
W latach 70. ubiegłego wieku współtworzył muzykę w Nowym Jorku między innymi z Ramones, Patti Smith, Talking Heads, The Shirts czy Mink Deville... W 1982 stworzył własną rockową formację Vendetta, a dwa lata później kultowy zespół M-80 z Don Costą - basistą z zespołu Ozzy Osbourne’a.
Program grupy Dr Blues & Soul Re Vision obejmuje w znakomitej większości najciekawsze, najbardziej znane i lubiane standardy soulowe oraz rhythm & bluesowe, w większości dynamiczne utwory o często wręcz tanecznym charakterze, zwykle już trochę zapomniane. Oczywiście w czasie koncertu grupy nie brakuje także kilku spokojniejszych ballad z tamtego okresu. Koncerty zespołu to okazja do nieskrępowanej zabawy w stylistyce muzyki z której 50 lat temu rodził się współczesny rock oraz r'n'b. Dr Blues & Soul Re Vision jest obecnie jedyną grupą w Polsce wykonującą muzykę w stylu klasycznego soulu oraz rhythm&bluesa z programem opartym głównie o standardy z lat 60. Inspiruje ich twórczość: Wilson Pickett, Otis Redding, Eddie Floyd, Sam & Dave, Solomon Burke, Percy Sledge, Ben E. King… a także B.B. King, Ray Charles, Ike & Tina Turner...
 
Bilety: 20 zł – miejsca siedzące, 15 zł –wejściówki
 
25.06.2015, czwartek, godz. 19.30
MAYA ACCOUSTIC – THE SOUL OF THE ELECTRONICAL SOUND

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, związana ze sceną elektroniczną prezentuje akustyczną odsłonę swoich utworów, oraz covery uznanych przebojów.

Nawiązując współpracę z najlepszymi producentami, z powodzeniem nagrywa utwory rozpowszechniane w największych światowych serwisach klubowych. Obdarzona ciepłym, „czarnym” głosem, napełnia housowe utwory soulowym brzmieniem, subtelne wokalizy przeplatając mocnym, zdecydowanym uderzeniem. Obecnie Maya łączy live-acty w najlepszych polskich klubach z pracą nad albumem, utrzymanym w klimacie elektro / neo-soul / down-tempo. Współautorem utworów z nadchodzącego krążka jest Juliusz Konieczny (Julas) – uznany producent, kompozytor i reżyser dźwięku, zdobywca dwóch złotych i jednej platynowej płyty.
Najnowszym projektem wokalistki jest Maya Accoustic, w ramach którego wspomagana przez znakomitych instrumentalistów, odwiedza kameralne kluby,
Podczas koncertu w Blue Note Mai akompaniować będą:
Marcin Mańka – gitarzysta posługujący się oryginalną techniką gry – fingerstyle. Marcin pochodzi z Kalisza, lecz na co dzień mieszka w Poznaniu. Tu też pracuje jako nauczyciel muzyki, muzyk sesyjny oraz kompozytor i aranżer. Jest laureatem wielu konkursów gitarowych. Współpracował z takimi osobowościami, jak Maciej Balcar (Dżem), Maciej Lipinaz (Ścigani). Obecnie pracuje nad solową płytą z autorskimi utworami.
Mateusz Kosmaciński – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, grający na instrumentach klawiszowych od przeszło 20 lat. Laureat licznych Ogólnopolskich Konkursów Pianistycznych. Aktualnie, współpracuje z takimi zespołami, jak Groovetime, Szafa, Osoka, akompaniuje znanym wokalistom, a także komponuje i aranżuje różnego rodzaju muzykę.
 
Bilety: 10 zł, dostępne przed koncertem
 
25.06.2015, czwartek, godz. 22.00
CZWARTKOWY KLASYK

 


Najstarsza w mieście impreza w rytmach r’n’b, funk, soul oraz rap.
 

Grają Simo & Biskup

sobota, 20 czerwca 2015, longplay_2010
Tagi: blue note

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com