Serwis portalu LongPlay
Blog > Komentarze do wpisu

Blue Note Poznań: 06-12.05.2016

6.05.2016, piątek, godz. 20.00

TRIBUTE TO LED ZEPPELIN BY RUST

Przed momentem zakończyli promować debiutanckie „White Fog”, niebawem wejdą do studia rejestrować kolejny materiał. Jeszcze wcześniej muzycy Rust wybiorą się do rockandrollowego sedna lat 70., w formie siedmiu koncertów z cyklu "Tribute to Led Zeppelin by Rust".

Po repertuar legendarnego Led Zeppelin muzycy Rust sięgną nie po raz pierwszy. Cztery lata temu jako jedyna grupa na świecie zmierzyli się z materiałem Planta i spółki przed projekcją „Celebration Day” w poznańskim Multikinie, a pojedyncze kompozycje Zeppelinów usłyszeć można było także podczas koncertów promujących debiutancki album Rust pt. „White Fog”.
Ponadto, przed trzema laty twórczości brytyjczyków poświęcili koncert w gdańskim Wydziale Remontowym, gdzie po raz pierwszy narodził się pomysł rozwinięcia idei pojedynczego występu do całej trasy. I właśnie teraz, przed rejestracją drugiego materiału ponownie odwołają się do twórczości legendarnej grupy podczas Tribute to Led Zeppelin by Rust.
- To będzie czysta zabawa dźwiękiem – zapowiada wokalista Michu Przybylski, niejednokrotnie do Planta porównywany. – Zależy nam, aby stworzyć niepowtarzalny klimat, przenieść słuchacza w lata 70., ale brzmiące XXI wiekiem.
Jak przyznają, po zakończeniu trasy wejdą do studia, by zarejestrować materiał na kolejny krążek. Dotąd światło dzienne ujrzał jeden: w listopadzie 2014 roku Rust zadebiutował dobrze przyjętym albumem „White Fog”. Jeszcze wcześniej zespół został laureatem pierwszej nagrody festiwalu w Jarocinie i Eliminacji do Przystanku Woodstock, zdobywcą pierwszej nagrody Fama Rock Festiwal, a także jako jedyny zespół z polski zakwalifikował się do MTV European Music Awards w Belfaście. W zeszłym roku zadebiutowali dobrze przyjętymi koncertami zagranicznymi we Francji i Niemczech.
- Muzyczno-kulturalne wibracje zatoczyły koło, a publiczność chłonie i chce tego, co u źródła rockandrolla - spontaniczności, energetycznych riffów i grzmiących bębnów – dodaje Przybylski. – W  taki sposób widzimy Tribute to Led Zeppelin by Rust: przy pełnej improwizacji, otwartych sercach i wyciu publiczności.
Podczas poszczególnych punktów Zeppelinowej trasy muzykom Rust towarzyszyć będą zaproszeni goście. Jeżeli atmosfera koncertów będzie gorąca muzycy nie wykluczają zagrać własnych kompozycji na bis.

Michu Przybylski – wokal,  Majkel Gołąbek – gitara, Marcin Zimmer – bas, Kuba Martuzalski – bębny

Bilety: 20 zł – przedsprzedaż, 25 zł – w dniu koncertu

7.05.2016, sobota, godz. 20.00

CALL THE SUN

Pięciu chłopców pragnących zadziwić polski rynek muzyczny świeżością i oryginalnością. Indie popowe kompozycje gromadzą wokół zespołu coraz więcej ludzi ciekawych nowego brzmienia w Polsce.

Debiutowali na Open’er Festivalu, występowali u Kuby Wojewódzkiego, doszli do półfinału Must Be The Music, koncertowali na Ursynaliach, Cudawiankach, Soundrive Fest, Hoop Likes Festival oraz supportowali The Neighbourhood, Nothing But Thieves, Comę i Piotra Roguckiego.
To wszystko zespół Call The Sun osiągnął w niecałe dwa lata, zdobywając całe grono oddanych fanów. Obecnie przygotowują się do nagrania i wydania swojej pierwszej płyty długogrającej.

Bilety: 25 zł – przedsprzedaż, 35 zł – w dniu koncertu

Miejsca siedzące + 5 zł

8.05.2015, niedziela, godz. 19.00

NAPIÓRKOWSKI / LESICKI – „CELULOID”

Nowa płyta gitarzystów to hołd dla najpiękniejszych melodii napisanych przez polskich kompozytorów muzyki  filmowej. Zjawiskowe tematy z niezapomnianych obrazów jeszcze nigdy nie brzmiały tak szlachetnie.

Marek Napiórkowski i Artur Lesicki - czołowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przyjaciele od lat dzieciństwa - po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie,  formule wymarzonej, by w pełni ukazać ich wirtuozerię, a jednocześnie wydobyć to, co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł albumu: „Celuloid”.
„Celuloid” – choć nawiązuje do czasów, gdy wspaniałe polskie filmy powstawały głównie na taśmie czarno-białej – skrzy się kolorami. Większość partii zostało zarejestrowanych w całości na żywo z użyciem gitar akustycznych i klasycznych, zbudowanych przez najlepszych lutników na świecie. W nagraniach  słychać też frapujące dźwięki gitary dwunastostrunowej, mini Martina, charango,   i gitar elektrycznych.
Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Album Roku 2015.
Marek Napiórkowski
Wziął udział w sesjach nagraniowych ponad 150 albumów. Grał m.in. z: Patem Metheny, Mino Cinelu, Marcusem Millerem, Richardem Boną, Ivanem Linsem, Dhaferem Youssefem, Angelique Kidjo, Gregoirem Maretem, Adamem Holzmanem, Sugarem Blue, Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Hadrien Feraud, Henrykiem Miśkiewiczem, Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem. Był wraz z Arturem Lesickim współliderem elektrycznej grupy Funky Groove, która dwukrotnie została uznana Elektrycznym Zespołem Roku w ankiecie  pisma „Jazz Forum”.
Wydał pięć autorskich albumów: „Nap”, „Wolno”, „KonKubiNap”, „Up!” oraz nagrany w duecie z Arturem Lesickim „Celuloid”. Sześciokrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk.
Głosami czytelników pisma „Jazz Forum”, nieprzerwanie od 2012 roku, wybierany Jazzowym Gitarzystą Roku.
Artur Lesicki
Ma na swym koncie współpracę z czołowymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Peterem Herbolzheimerem i Adamem Holzmanem. Współpracował, jako muzyk sesyjny, z gwiazdami polskiej muzyki popularnej: m. in.: Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Dorotą Miśkiewicz, Krystyną Prońko, Krzysztofem Kiljańskim, Mieczysławem Szcześniakiem. Uczestniczył w niezliczonej liczbie programów telewizyjnych (Taniec z Gwiazdami, Fabryka Gwiazd i in.) oraz jako członek orkiestry i solista w festiwalach Sopot Festiwal, Top Trendy, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Jako lider autorskiego projektu Artur Lesicki Acoustic Harmony gitarzysta nagrał dwie znakomicie przyjęte płyty: „An Unbelievable Silence” i „Stone & Ashes”. Jest autorem  cenionych edukacyjnych wydawnictw multimedialnych - szkoły gitarowej DVD „Rzemiosło i sztuka” cz. I i II oraz książki poświęconej grze akordowej „Jak oni to robią”.

Bilety: 39 zł – miejsca stojące, 59 zł – miejsca siedzące
Bilety dostępne na: www.goodtaste.com.pl , www.bilety24.pl , www.ticketpro.pl oraz w CIM, sklepach EMPIK, Saturn i Media Markt a także w klubie Blue Note.

9.05.2016,poniedziałek, godz. 20.00

SZYMON MÓWI SHOW, odcinek 4.

Propozycja dla miłośników inteligentnego żartu, klasycznego kabaretu, szalonego stand-upu oraz tych, którzy szukają źródła dobrej energii! To comiesięczna porcja rozrywki będąca połączeniem wieczoru kabaretowego w klasycznym kawiarnianym stylu z amerykańskim intensywnym w treści i formie show!

Gościem specjalnym majowego odcinka będzie Przemek „Sasza” Żejmo, filar kabaretu Jurki, czołowy przedstawiciel Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego, ceniony kabareciarz, błyskotliwy improwizator, człowiek nie oszczędzający serdecznego uśmiechu nikomu i nigdzie.
Sasza zostanie poddany Próbie Gradobicia Pytań, wystąpi jako bohater w skeczy Kabaretu Goście Goście oraz oczywiście weźmie udział w improwizacjach.
Szymon Mówi Show to regularna porcja premierowych skeczy i monologów w wyjątkowej formule: podzielonej na tematyczne kategorie, takie jak: Teraz Polska, Skecz typu hardkor, Torpeda Głupoty, Zimny Drań Stand Upu, Alternatywny Serwis Informacyjny, Kabaret Goście Goście.
Gospodarzem jest Szymon Łątkowski jeden z najbardziej utytułowanych solistów kabaretowych młodego pokolenia, były spiker radia Afera, uczestnik telewizyjnych realizacji kabaretowych.

Bilety: 15 zł – przedsprzedaż, 20 zł – w dniu imprezy

12.05.2016, czwartek, godz. 19.30

WOJTEK JUSTYNA TREE… OH?! (Holandia)

Jazz na funkowym gruncie – w tych słowach mieści się esencja muzyki, będącej połączeniem nowoczesnych jazzowych nurtów i funkowego groove’u, wykonywanej przez zadomowiony w Holandii międzynarodowy zespół Wojtek Justyna Tree... Oh!?

Jego polski lider i gitarzysta, Wojtek Justyna, obdarzony bogatą wyobraźnią muzyczną i kompozytorskim talentem, tworzy dynamiczną muzykę o porywającej rytmice i intrygujących melodiach, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jako gitarzysta imponuje on bogactwem brzmień i doskonale odnajduje się w stylistyce jazzowej, rockowej i bluesowej.
Wojtkowi Justynie towarzyszą wszechstronni i utalentowani  europejscy instrumentaliści: Daniel Lottersberger z Austrii – as gitary basowej i Alex Bernath – wytrawny perkusista funkowy z Niemiec. Obaj muzycy dali się poznać jako mistrzowie energetycznego pulsu w sekcji rytmicznej zespołu legendarnego perkusisty funkowego Jamala Thomasa (Maceo Parker). Niedawno dołączył do nich Diogo Carvalho z Portugalii, czarodziej instrumentów perkusyjnych, który ubarwia muzykę tria pełnymi kolorytu efektami i rytmami etnicznymi.
W ich utworach pulsuje ekspresyjny groove.
Jazzism 
W każdym takcie i frazie wibruje energia.
Jazzflits
W swym podstawowym składzie muzycy stworzyli kapitalny zbiór znakomicie zagranych kompozycji w stylu fusion, które znalazły się na ich debiutanckiej płycie Definitely Something (2015). W ich ekspresyjnym elektrycznym jazzie ślady swojej muzycznej osobowości – od funkowego groove’u po współczesny soul, od pierwotnego bluesa po rdzenne afrykańskie rytmy – pozostawili artyści międzynarodowej sławy, m.in. Poliana Vieira (Re: Freshed Orchestra) i Jamal Thomas, którzy wystąpili na niej gościnnie na zaproszenie lidera.
Wojtek Justyna Tree ... Oh!? dostarcza niezwykłych wrażeń podczas koncertów. Wykonuje pełną temperamentu, wielobarwną muzykę o niepowtarzalnym klimacie, wzbogaconą żywiołowymi improwizacjami i wartkim dialogiem muzycznym między członkami zespołu.  Grupa  koncertuje w różnych częściach Europy i ma na swoim koncie występy na renomowanych festiwalach, takich jak Jazz Festival Delft i State-X New Forms w Holandii, Jazzmeile Thüringen w Niemczech i na Letnim Festiwalu Jazzowym w Krakowie.

Wojtek Justyna – gitara, Daniel Lottersberger (Austria) – gitara basowa, Alex Bernath (Niemcy) – perkusja, Diogo Carvalho (Portugalia) – instrumenty perkusyjne

Bilety: 35 zł

12.05.2016, czwartek, godz. 22.00

CZWARTKOWY KLASYK

Najstarsza w mieście impreza w rytmach r’n’b, funk, soul oraz rap.

Grają Simo & Biskup

czwartek, 05 maja 2016, longplay_2010
Tagi: blue note

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com