Serwis portalu LongPlay.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

H.M.Górecki - Symfonia Pieśni Żałosnych -płyta pod patronatem LongPlay.blox.pl

" '3. Symfonię' pisałem od 30 października do 30 grudnia 1976 na zamówienie rozgłośni Südwestfunk w Baden-Baden. Prawykonanie odbyło się 4 kwietnia 1977 w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej. Śpiewała Stefania Woytowicz, grała Orkiestra Symfoniczna rozgłośni Südwestfunk pod dyrekcją Erneta Boura. Symfonia składa się z trzech pieśni. Pierwsza - najdłuższa (ok. 27 minut) - to ścisły kanon przerwany inwokacją sopranu. W temacie kanonu wykorzystałem fragment pieśni kurpiowskiej ze zbiorów ks. Władysława Skierkowskiego. Pieśń druga - najkrótsza - jest rodzajem lamentacji o prostej budowie ABABC. W pieśni trzeciej zastosowałem wariacyjne opracowanie autentycznej melodii ludowej z Opolskiego, ze zbiorów Adolfa Dygacza. Symfonię dedykowałem mojej żonie. Czas trwania około 55 minut." 
 Tak o tworzeniu "Symfonii Pieśni Żałosnych" pisał jej kompozytor Henryk Mikołaj Górecki. Inspiracją do stworzenia tego dzieła były słowa osiemnastoletniej Heleny Błażusiak wyryte na scianie więziennej celi numer 3 "Pensjonatu Palace" – komisariatu Gestapo, który od października 1939 r. do stycznia 1945 r. mieścił się w Hotelu Palace przy ulicy Chałubińskieo 7 w Zakopanem."Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario". Młoda Helena została schwytana przez Niemców 25 września 1944 roku w Schronisku na Lubaniu.
 III Symfonia nazwana "Symfonią Pieśni Żałosnych" na sopran solo i orkiestrę op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego w różnych kontekstach wymieniana jest często jako jedno z najoryginalniejszych arcydzieł muzyki XX wieku.

Przedstawiamy Państwu nagranie live tego niezwykłego dzieła zrealizowane w sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej 4. lutego 1995 r. To fenomenalna kreacja artystyczna, będącego wówczas u progu swej światowej kariery dyrygenta, Andrzeja Boreyko oraz Ewy Iżykowskiej - jednej z najbardziej interesujących i wszechstronnych polskich śpiewaczek.
Płyta powstała we współpracy wydawnictw DUX Recording Producers oraz Lipiński Royal Fidelity.
Patronat nad płytą objął LongPlay.blox.pl

środa, 10 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: Patronat

Polecane wpisy

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day