Serwis portalu LongPlay.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Tomasz Dąbrowski AD HOC 11 marca w Poznaniu

 

JazZamek #14
Tomasz Dąbrowski AD HOC (Polska/Japonia)
11.03.2018 (niedziela), godz.19.00
Sala Wielka CK Zamek w Poznaniu
Patronat medialny: LongPlay.blox.pl

Zespół powstał w 2014 roku podczas pierwszej wizyty Tomasza Dąbrowskiego w Japonii. W jego skład wchodzi legendarny pianista Hiroshi Minami, Hiroki Chiba na kontrabasie i looperach, Hiroshi Tsuboi na perkusji oraz Dąbrowski na trąbce. W 2015 roku ukazała się ich płyta "Strings" wydana przez wytwórnię Airplane Records, ekskluzywnie na rynek japoński, gdzie też okazała się dużym sukcesem. Muzyka, jaką skomponował Tomasz Dąbrowski, jest bardzo intuicyjna, otwarta, ale bardzo poukładana. Zespół odbył dwie trasy koncertowe po Japonii. Teraz nadszedł czas na pierwszą wizytę zespołu Tomasz Dąbrowski AD HOC w Polsce.

Tomasz Dąbrowski trębacz, kompozytor, improwizator. Wielokrotnie nagradzany artysta zarówno w Polsce, jak i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako pierwszy Polak w historii, utytułowany nagrodą "Jazzowego Muzyka Roku" na wyspie Fyn w Danii, przyznawanego przez Związek Muzyków Jazzowych - Foreningen Af Fynske Jazzmusikere. Uczestnik programu „You Me - Young Musicians play Europe”, którego zadaniem jest prezentacja najciekawszych osobowości muzycznych w Europie. W dorobku artystycznym ma sześć solowych płyt, oraz dziesiątki albumów jako sideman i współlider. Tomasz jest przez krytyków wymieniany wśród najlepszych trębaczy i kompozytorów młodego pokolenia w Europie. Znany z nagrań grupy TOM TRIO ("Radical Moves", 2014) [nominacja do Fryderyka 2013], serii koncertów S-O-L-O: 30 urodziny / 30 miast / 30 koncertów, projektów z Tyshawn Sorey'em, Krisem Davisem i Andrew Drury’m. Dotychczasowe projekty odbiły się szerokim echem, otrzymując znakomite recenzje na całym świecie, co stało się przyczynkiem do tras koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Grał między innymi z takimi muzykami i zespołami jak Tomasz Stańko, Kresten Osgood, Jacob Anderskov, Fredrik Lundin, the Copenhagen Art Ensemble, Jamaaladeen Tacuma, Greg Osby, RJ Miller, Gilad Hekselman, Evan Parker, Aaron Parks, Richard Bona, Pheeroan akLaff, Tony Scheer, Rudi Mahall, Avishai Cohen, Sam Pluta, Jonathan Blake i Jaleel Shaw. Tomasz Dąbrowski jest członkiem kolektywu muzycznego i wytwórni płytowej Barefoot Records.

Hiroshi Minami (fortepian) urodzony w 1960 r. w Tokio. W 1986 r. ukończył Tokijski Uniwersytet Muzyczny. W 1991 r. ukończył wydział kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Berklee. W drugiej połowie lat 90-tych towarzyszył duńskiemu trębaczowi Kasperowi Tranbergowi w koncertach m.in. na Festiwalu Jazzowym w Kopenhadze. W Japonii występuje najczęściej z własnym zespołem „GO THERE“.

Hiroshi Tsuboi (perkusja) urodzony na wyspie Kiusiu w Prefekturze Oita, mieście Beppu. Uczeń Dairiki Hara na Uniwersytecie w Chiba. Uczestniczy w wielu projektach artystycznych. W 2010 r. wyjechał do Kanady by poznać tamtejsze środowisko muzyczne. 2012 r. wyjechał do Szwecji i podjął studja na wydziale jazzu uniwersytetu Ljunskile Folkhögskola pod Terje Sundby. W 2013 r. przeprowadza się do Berlina, gdzie bierze udział w wielu międzynarodowych projektach. Od 2014 r. na stałe mieszka w Tokio. Obecnie występuje w takich składach jak „Europhobian 4“, którego liderem jest Hiroshi Minami, „Q“, „The farger“, „Mayutama“, „Moto Taiheiyou“.

Hiroki Chiba (kontrabas) urodzony w prefekturze Iwate, naukę gry na instrumencie rozpoczął od skrzypiec, na studiach wybrał jednak kontrabas. Od 2004 r. współpracuje z zespołami wykonującymi muzykę pop, rock, jazz, elektroniczną, hip-hop. Obecnie jest liderem trio Kinetic, współpracuje z takimi zespołami i wykonawcami jak rabbitoo, Shuta Hasunuma, Love Psychodelico, Baku Furukawa, Nakajima Nobuyuki, Otomo Yoshihide, Akiko Yano i wieloma innymi.

wtorek, 20 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)