Serwis portalu LongPlay.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Siła Młodości - Aleksandra Hortensja Dąbek: Chopin, Schumann

Aleksandra DĄBEK urodziła się 1 października 1996 roku w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Krzeszowicach u Pani Beaty Zając. Kluczową rolę w jej edukacji artystycznej odegrała prof. Olga Łazarska, pod której kierunkiem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W latach 2012–2015 doskonaliła swoje umiejętności w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały. Od 2016 roku kształci się pod kierunkiem prof. Ewy Bukojemskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Pianistka brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez, m.in.: Andrzeja Jasińskego, Tobiasa Kocha, Katarzyny Popowej-Zydroń, Dimitrija Bashkirova, Dimitrija Alexeeva, Kevina Kennera, Fumiko Eguchi oraz Krzysztofa Jabłońskiego.
Aleksandra Dąbek jest laureatką licznych konkursów muzycznych, m.in. VII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie (2016, III nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Debut” w Nowym Jorku (2016, II nagroda), II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Karlovac (2015, III nagroda), XXI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2013, I nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurka Chopina, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Preludium Karola Szymanowskiego), XX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2012, III nagroda, nagroda Specjalna Konsula RP w Nawarze, Kraju Basków i La Rioja oraz nagroda za najlepsze wykonanie mazurka Chopina), IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach (2011, II nagroda i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Maurycego Moszkowskiego), X Śląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu (2011, I nagroda), VI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” (2010, I nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie w Estonii (2010, III nagroda i Nagroda Specjalna – koncert w Singapurze), XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2009, I nagroda); XIV Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2009, III nagroda), XV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (2008, I nagroda), X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Chopin dla najmłodszych” w Antoninie (2008, II nagroda); XV Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego „Na Mazowszu” w Sochaczewie (2007, I nagroda), XXV Konkursu Młodych Pianistów „Nad Kamienną 2007” w Skarżysku-Kamiennej (2007, I nagroda), II Międzynarodowego Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w Krakowie (2006, III nagroda).
Osiągnięcia konkursowe Aleksandry Dąbek zaowocowały zaproszeniami do udziału w koncertach na całym świecie, m.in. w Polsce, Hiszpanii, Singapurze, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Estonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Węgrzech.
Aleksandra Dąbek w 2018 roku, kolejny raz wystąpiła w Muzeum Fryderyka Chopina w ramach cyklu „Młode Talenty” organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, tym razem grając na instrumencie historycznym. Pianistka zainaugurowała XXIII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny „Lato z Chopinem” w Busku-Zdroju. Wystąpiła również z recitalami w ramach Abu Zabi Festiwal, Festiwalu Muzyki w Starym Krakowie, Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” oraz Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia”. Zamknęła cykl koncertów w ramach 58. sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. W 2016 roku zadebiutowała w Carnegie Hall oraz w wiedeńskiej sali Ehrbar Saal. Występowała ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz zagrała serię koncertów z towarzyszeniem Emirates Youth Symphony Orchestra w Dubaju.
Aleksandra Dąbek obecnie jest laureatką Stypendium Fundacji Yamaha. W 2012 roku otrzymała miesięczne stypendium pianistyczne Morningside Music Bridge na Mount Royal University w Calgary (Kanada). W latach 2010–2015 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Wielokrotnie stypendystka Fundacji Sapere Auso oraz Stypendium Burmistrza Gminy Trzebinia.

Premiera płyty "Chopin, Schumann" Aleksandry Hortensji Dąbek odbyła się 27 czerwca.

środa, 27 czerwca 2018, longplay_2010
Tagi: DUX

Polecane wpisy

Joey DeFRANCESCO

In The Key Of The Universe
PREMIERA 1 MARCA 2019

Adam BAŁDYCH Quartet
Sacrum Profanum
(premiera 29 marca 2019)

BartolomeyBittmann
Dynamo
(premiera 29 marca 2019)

EL AFRONTE Orquestra Tipica
Tango Argentino Today
(premiera 29 marca 2019)

Landgren - Wollny - Danielsson - Haffner
4 Wheel Drive
(premiera 15 marca 2019)

Javier GIROTTO Trio
Tango Nuevo Revisited
(2019)