Serwis portalu LongPlay.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Album "Gimel 1" pod patronatem LongPlay.blox.pl

W styczniu bieżącego roku, znakomitym albumem "Princess Czartoryska's Harp Treasures" działalność fonograficzną rozpoczęła fundacja Phasma-Music, założona w 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa. We wrześniu natomiast nakładem Phasma-Music ukażą się aż trzy nowe tytuły.

Pierwszym z nich jest album "Gimel 1" składający się z dwunastu kameralnych kompozycji, przygotowanych dla znakomitej flecistki Iwony Glinki przez dziesięciu współczesnych kompozytorów z różnych stron świata. Utwory, w których instrumentem dominującym jest pojawiający się w kilku róznych odmianach flet (altowy, basowy, piccolo), przygotowali na płytę: Aaron Alter (USA), Keith. R. Gambling (Australia), Louis Sauter (Francja), José Jesus de Azevedo Souza (Portugalia), Peter Walton (Wielka Brytania), Aris Carastathis (Kanada), oraz Hari Kanakis, Dimitris Kostopoulos, Rene Nikolaou i Giorgos Papamitrou (Grecja). Każda z kompozycji opublikowana jest w formie nagrania po raz pierwszy, co czyni z albumu "Gimel 1" płytę wypełnioną w 100% światowymi premierami fonograficznymi.
Materiał prezentujący rozmaite techniki gry na flecie, został zarejestrowany we wrześniu 2017 roku w Warszawie, a Iwonie Glince towarzysżą: znana z wspomnianego wcześniej albumu: "Princess Czartoryska's Harp Treasures" Anna-Sikorzak Olek (harfa) i Adam Eljasiński (klarnet, klarnet basowy).
Od 1995 roku zamieszkała w Atenach Iwona Glinka, specjalizuje się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej. Jest założycielką powstałego w 2016 roku zespołu Phasma-Music Ensemble i ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Niniejszy album jest kolejnym (po płycie "Progressions" z kompozycjami Michaila Travlosa) fonograficznym owocem współpracy flecistki z prowadzącą bardzo aktywną działalność artystyczną, Anną Sikorzak-Olek.
Harfistka koncertuje zarówno jako solistka jak kameralistka, łącząc dźwięki harfy m.in. z fletem, obojem, sopranem czy perkusją. Artystka współtworzy ceniony w środowisku muzyki klasycznej Warszawski Kwartet Harfowy oraz współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową oraz Sinfonią Varsovią. Także miłośnicy muzyki rozrywkowej i jazzu mogli niejednokrotnie usłyszeć jej grę dzięki współpracy m.in. z Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Henrykiem Miśkiewiczem czy Andrzejem Jagodzińskim.
Płyta "Gimel 1" ukaże się 21 września pod patronatem LongPlay.blox.pl. Światowym dystrybutorem płyty jest Naxos, a w Polsce firma Soliton.

Gimel 1
CD 2018, Phasma-Music 002

program:
  1. Aaron Alter: Introspective Blues #1 for flute and harp

Aris Carastathis: In the Light of an Invisible Moon for flute and harp:
  2.   I Dusk
  3.  II Deep Sea
  4. III Countless Stars
  5. IV Amidst Waves

Keith R. Gamling: Duality for flute and harp:
  6. Agitato
  7. Andante dolore
  8. Scherzando vivo accelerando
  9. Sotto voce cantabile

10. Hari Kanakis: 39 Degrees East for flute and harp
11. Dimitris Kostopoulos: So far away op.11 for flute, clarinet and harp
12. Rene Nikolaou: Miriam for solo alto flute

Giorgos Papamitrou:
13. Echoes for flute and harp
14. Meltemi for solo alto flute

15. Louis Sauter: Laissez-moi mes reves for flute and harp

José Jesus de Azevedo Souza:
16. Calling Gestures for flute and clarinet
17. Day dream for flute and harp

18. Peter Walton: Soliloquy for solo flute

wykonawcy:
Iwona Glinka - flety
Anna Sikorzak-Olek - harfa
Adam Eljasinski - klarnety

środa, 29 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: Phasma-Music

Polecane wpisy

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)