Serwis portalu LongPlay.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Album "Gimel" pod patronatem LongPlay.blox.pl

W styczniu bieżącego roku, znakomitym albumem "Princess Czartoryska's Harp Treasures" działalność fonograficzną rozpoczęła fundacja Phasma-Music, założona w 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa. We wrześniu natomiast nakładem Phasma-Music ukażą się aż trzy nowe tytuły.

Pierwszym z nich jest album "Gimel" składający się z dwunastu kameralnych kompozycji, przygotowanych dla znakomitej flecistki Iwony Glinki przez dziesięciu współczesnych kompozytorów z różnych stron świata. Utwory, w których instrumentem dominującym jest pojawiający się w kilku róznych odmianach flet (altowy, basowy, piccolo), przygotowali na płytę: Aaron Alter (USA), Keith. R. Gambling (Australia), Louis Sauter (Francja), José Jesus de Azevedo Souza (Portugalia), Peter Walton (Wielka Brytania), Aris Carastathis (Kanada), oraz Hari Kanakis, Dimitris Kostopoulos, Rene Nikolaou i Giorgos Papamitrou (Grecja). Każda z kompozycji opublikowana jest w formie nagrania po raz pierwszy, co czyni z albumu "Gimel" płytę wypełnioną w 100% światowymi premierami fonograficznymi.
Materiał prezentujący rozmaite techniki gry na flecie, został zarejestrowany we wrześniu 2017 roku w Warszawie, a Iwonie Glince towarzysżą: znana z wspomnianego wcześniej albumu: "Princess Czartoryska's Harp Treasures" Anna-Sikorzak Olek (harfa) i Adam Eljasiński (klarnet, klarnet basowy).
Od 1995 roku zamieszkała w Atenach Iwona Glinka, specjalizuje się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej. Jest założycielką powstałego w 2016 roku zespołu Phasma-Music Ensemble i ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Niniejszy album jest kolejnym (po płycie "Progressions" z kompozycjami Michaila Travlosa) fonograficznym owocem współpracy flecistki z prowadzącą bardzo aktywną działalność artystyczną, Anną Sikorzak-Olek.
Harfistka koncertuje zarówno jako solistka jak kameralistka, łącząc dźwięki harfy m.in. z fletem, obojem, sopranem czy perkusją. Artystka współtworzy ceniony w środowisku muzyki klasycznej Warszawski Kwartet Harfowy oraz współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową oraz Sinfonią Varsovią. Także miłośnicy muzyki rozrywkowej i jazzu mogli niejednokrotnie usłyszeć jej grę dzięki współpracy m.in. z Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Henrykiem Miśkiewiczem czy Andrzejem Jagodzińskim.
Płyta "Gimel" ukaże się 21 września pod patronatem LongPlay.blox.pl. Światowym dystrybutorem płyty jest Naxos, a w Polsce firma Soliton.

Gimel
CD 2018, Phasma-Music 002

program:
  1. Aaron Alter: Introspective Blues #1 for flute and harp

Aris Carastathis: In the Light of an Invisible Moon for flute and harp:
  2.   I Dusk
  3.  II Deep Sea
  4. III Countless Stars
  5. IV Amidst Waves

Keith R. Gamling: Duality for flute and harp:
  6. Agitato
  7. Andante dolore
  8. Scherzando vivo accelerando
  9. Sotto voce cantabile

10. Hari Kanakis: 39 Degrees East for flute and harp
11. Dimitris Kostopoulos: So far away op.11 for flute, clarinet and harp
12. Rene Nikolaou: Miriam for solo alto flute

Giorgos Papamitrou:
13. Echoes for flute and harp
14. Meltemi for solo alto flute

15. Louis Sauter: Laissez-moi mes reves for flute and harp

José Jesus de Azevedo Souza:
16. Calling Gestures for flute and clarinet
17. Day dream for flute and harp

18. Peter Walton: Soliloquy for solo flute

wykonawcy:
Iwona Glinka - flety
Anna Sikorzak-Olek - harfa
Adam Eljasinski - klarnety

środa, 29 sierpnia 2018, longplay_2010
Tagi: Phasma-Music

Polecane wpisy

Joey DeFRANCESCO

In The Key Of The Universe
PREMIERA 1 MARCA 2019

Adam BAŁDYCH Quartet
Sacrum Profanum
(premiera 29 marca 2019)

BartolomeyBittmann
Dynamo
(premiera 29 marca 2019)

EL AFRONTE Orquestra Tipica
Tango Argentino Today
(premiera 29 marca 2019)

Landgren - Wollny - Danielsson - Haffner
4 Wheel Drive
(premiera 15 marca 2019)

Javier GIROTTO Trio
Tango Nuevo Revisited
(2019)