Serwis portalu LongPlay
Blog > Komentarze do wpisu

20 lat Ery Jazzu i kolekcjonerskie płyty

20 lat Ery Jazzu
Światowe gwiazdy, niepowtarzalne projekty i kolekcjonerskie nagrania

Koncert  Reginy Carter – światowej gwiazdy jazzu, projekt specjalny Era Jazzu All Stars, oraz kolekcjonerskie albumy, to tylko wybrane elementy specjalnego wydarzenia artystycznego, jakie przygotowała Era Jazzu na swój jubileusz w prestiżowej Auli UAM w sobotę 24 listopada. Koncert galowy będzie premierą nowych wydawnictw: ukaże się  trzypłytowy CD-box „Era Jazzu – gramy już 20 lat!”  z nagraniami największych gwiazd Ery Jazzu (od Johna Scofielda i Wayne’a Shortera po Reginę Carter i Lizz Wright), prezentacja nagrań młodego, polskiego jazzu oraz zestaw obejmujący Poznań Jazz Project - czyli koncertowe nagrania legend jazzu z poznańskimi muzykami (Jean-Luc Ponty z Poznań Jazz Philharmonic Orchestra-Piotra Scholza, Tingvall Trio z Kacprem Smolińskim, Chico Freeman z kwartetem Dawida Kostki oraz Ron Carter Trio z Krzesimirem Dębskim). W limitowanej edycji ukaże się winylowy LP-album „Poznań Jazz: Young & Power” z nagraniami poznańskich formacji Weezdob Collective oraz Trio Dawida Kostki. Premierę mieć będzie CD „Star Cadillac” - Weezdob Collective oraz „Progression” - nowy krążek kwintetu Dawida Kostki.

  

„Dwadzieścia lat temu powstała Era Jazzu - mówi Dionizy Piątkowski. Kiedy jesienią 1998 roku startowałem z Erą Jazzu wiedziałem, że ma to być impreza inna niż wszystkie dotychczasowe, podobne festiwale w Polsce. Przede wszystkim postawiłem na ekskluzywność i prestiż wydarzeń,  a co za tym idzie, na taki dobór artystów, by ich koncertami przerwać tuzinkowość innych prezentacji. Stąd też wielu artystów pojawiało się pod szyldem Ery Jazzu po raz pierwszy w Polsce. I zawsze – co jest już regułą imprezy-  na jedynych koncertach w kraju. Oczywiście, Era Jazzu nie może wyzbyć się możliwości prezentowania wielkich gwiazd jazzu, ale sam projekt daje ogromne możliwości pokazywanie także tych, których kariery rozgrywają się  głównie w Ameryce czy w Europie. Z jednej więc strony wielkie, komercyjne i jazzowo populistyczne nazwiska jak Diana Krall, Al Di Meola, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Marcus Miller, Jan Garbarek, Cassandra Wilson, John McLaughlin, DeeDee Bridgewater, Joe Zawinul; z drugiej strony artyści, którzy – właśnie  poprzez koncerty Ery Jazzu – zaistnieli wspaniale w polskiej świadomość” .

Gwiazdą jubileuszowego koncertu jest Regina Carter - genialna i najwybitniejsza skrzypaczka jazzu. Od lat  honorowana najważniejszymi laurami jazzu ( od prestiżowych ankiet Down Beat, gdzie uznawana jest za Jazzową Skrzypaczkę Roku po udział w najważniejszych festiwalach i prestiżowych wydarzeniach oraz lukratywny grant McArthurFellows Program - określany jako stypendium geniusza). Wybitna skrzypaczka wymyka się komercyjnej sferze muzyki, stając się bezwiednie ikoną tego, co w wielkiej sztuce najważniejsze: artystką non-konformistką z ogromnym talentem i ambicjami. Podczas koncertów ma się wrażenie, że skrzypaczka ma niekończące się zasoby energii, czym w uroczy i zabawny sposób zdobywa publiczność na całym świecie. "Regina Carter tworzy muzykę łatwą w odbiorze i jednocześnie zapierającą dech w piersiach. Swoją muzyką zabiera słuchacza w niezwykłą podróż, na którą składają się przeszłość i przyszłość jazzu" - pisał o genialnej artystce  Time Magazine.

Regina Carter jako czterolatka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach a mając dwanaście lat była najmłodszym muzykiem słynnej Detroit Civic Symphony Orchestra. Studiowałamuzykę w New England Conservatory of Music oraz Michigan's Oakland University. W 1994 roku związała się z lokalnym ruchem Black Rock Coalition i nawiązała współpracę z liderami modnej „new black music”. Przełomowym dla skrzypaczki był rok 1998, gdy zrealizowała albumy “Rhythms of the Heart” oraz “Motor City Moments” , które przedstawiły zdumionemu  jazzowemu środowisku wielki talent artystki a zrealizowany w duecie z pianistą Kenny’m Barronem album „Freefall” zyskał nominacje do prestiżowej Grammy Award. Odtąd jazzowa skrzypaczka zapraszana była do projektów  wybitnych artystów: zagrała w „Blood on the Fields” Wyntona Marsalisa, zaproszona została przez Cassandrę Wilson do udziału w jej „davisowskim” albumie „Travelling Miles”, pojawiała się w nagraniach i koncertach królowej hip-hopowego soulu Mary J.Blige oraz awangardowych projektach Johna Blake’a. Jako pierwsza artystka jazzowa i zagrała na Il Cannone Guarnei del Gesu, skrzypcach należących do samego mistrza Paganiniego i nagrała album „Paganini: After A Dream". Świat jazzu i muzyki klasycznej był zauroczony. Recenzent Time Magazine komplementował „Carter tworzy muzykę, której się pięknie słucha, która jest odkrywcza, czasami wręcz brawurowa … swoich słuchaczy Panna Carter zabiera na wyprawę w przyszłość jazzu.”  Kolejna, autorska płyta Reginy Carter  „I'll Be Seeing You: A Sentimental Journey" to  muzyczny hołd dla matki Reginy.  Album zawiera intymne, akustyczne aranżacje utworów z lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych. W poszukiwaniach specyficznego nastroju tamtych czasów Regina Carter  zaprosiła do współpracy m.in. wybitne wokalistki  DeeDee Bridgewater i  Carlę Cook, klarnecistę Paquito D'Riverę, akordeonistę Gila Goldsteina. Album „Reverse Thread”  skrzypaczka zrealizowała wraz z muzykami afrykańskimi, ale w tak kulturowo zagmatwanym tyglu, że trudno dopatrywać się w pomyśle znamion „mody na ludowość”. Album zyskał rekomendujące recenzje prestiżowych mediów i nominowany był Grammy Awards. W światowe obchody setnej rocznicy urodzin Elli Fitzgerald wpisała się realizując album „Ella: Accentuate the Positive” składając wspaniały hołd interpretując wielkie hity Elli Fitzgerald.
 
Koncert na gali „Era Jazzu – gramy już 20 lat!”  będzie także premierą „Star Cadillac” - nowego albumu  poznańskiego zespołu Weezdob Collective –kwintetu improwizatorów, kompozytorów i …laureatów nagród Ery Jazzu (perkusista Adam Zagórski to laureat nagrodzonego w 2016 roku kwartetu Zagórski/Skowroński, gitarzysta Piotr Scholz - Nagroda Ery Jazzu w 2017, harmonijkarz Kacper Smoliński  jest laureatem  Era Jazzu 2018) . Premierowy album „Progression” oraz nowy kwintet zaprezentuje gitarzysta Dawid Kostka, także laureat Nagrody Ery Jazzu 2015.

Dionizy Piątkowski

Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.
Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań

wtorek, 02 października 2018, longplay_2010
Tagi: era jazzu

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com