Serwis portalu LongPlay
Blog > Komentarze do wpisu

JazZamek #18: Marcin Wasilewski Trio

W ramach poznańskiego koncertowego cyklu JazZamek, każdorazowo mamy do czynienia z wydarzeniem promującym nową płytę polskiego wykonawcy reprezentującego tzw. pierwszą ligę młodego polskiego jazzu. Organizowane średnio raz w miesiącu koncerty w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu, stanowią reprezentatywny przegląd najbardziej interesujących zjawisk współczesnej muzyki improwizowanej.
Staranny dobór artystów pojawiających się na kolejnych zamkowych koncertach w dysponującej znakomitymi warunkami akustycznymi Sali Wielkiej, sprawia iż każdy kolejny koncert prezentujący najciekawsze zjawiska polskiej muzyki jazzowej, jest bardzo ważnym wydarzeniem w muzycznym kalendarium Poznania.
Na grudzień w ramach zdobywającego coraz wiekszy prestiż cyklu JazZamek, przewidziano koncert składu pochodzącego ze ścisłego europejskiego jazzowego topu. 9 grudnia (niedziela) w Sali Wielkiej CK Zamek wystąpi formacja Marcin Wasilewski Trio. Podobnie jak wcześniejsze koncerty JazZamek, wydarzenie odbędzie się pod patronatem LongPlay.blox.pl.

materiały prasowe:

Marcin Wasilewski Trio
Live

Marcin Wasilewski: fortepian; Sławomir Kurkiewicz: kontrabas; Michał Miśkiewicz: perkusja

ECM 2592

2-LP: 06025 6739916 2
CD:  06025 6738486 1

"Muzyka Wasilewskiego prezentuje szeroki zakres dynamiki, od najzręczniejszych pianistycznych przysmaków do wspaniale intensywnej emocjonalnej ekspresji, akordów zagranych z niepohamowaną radością, lecz według cudownie melodyjnej koncepcji" - Jazz Journal

Sympatycy Tria Marcina Wasilewskiego domagali się albumu koncertowego od dawna. Polska grupa spełniła to życzenie „przez przypadek”, nie zdając sobie sprawy, że ich występ w sierpniu 2016 w Jazz Middelheim w Antwerpii został nagrany przez organizatorów festiwalu. Po wysłuchaniu zapisu uznali, że bardzo dobrze uchwycono ducha koncertu, „może dlatego, że nie wiedzieliśmy, że gramy do mikrofonu”. Swoją nieświadomą dynamiką trio wywołuje entuzjastyczną reakcję publiczności. „Granie przed 4000 publicznością nie zmienia poziomu twojej gry ani twoich umiejętności” - tłumaczy Marcin Wasilewski – „ale przed tak dużym tłumem musisz wykrzesać z siebie więcej energii. Słychać to na tym nagraniu”. Basista Sławomir Kurkiewicz dodaje: „Wydaje mi się, że ten album ładnie oddaje to, co wypracowaliśmy przez lata grania na żywo, ukazując, jak bardzo muzyka może się zmieniać w trakcie koncertu. To dla nas ważny zapis”.
Dla muzyków Wasilewski Trio studio i koncerty to uzupełniające się doświadczenia. „Praca w studiu to dość hermetyczny proces” - mówi Marcin. „Tutaj staramy się uzyskać optymalne, zwarte, skondensowane wersje utworów. A praca na żywo to dostosowywanie dynamiki i komunikacja między nami, a publicznością. Lubimy oba aspekty”.
Repertuar na Live pochodzi głównie z programu opracowanego dla Spark of Life, który jest wynikiem współpracy grupy z saksofonistą Joakimem Milderem z 2013 roku, zaprezentowanym tutaj w rozszerzonych i podrasowanych wersjach na trio fortepianowe. Na początku albumu tytułowy utwór "Spark of Life" płynnie przechodzi w "Sudovian Dance". Pozostałe oryginalne kompozycje Wasilewskiego to "Trzy refleksje", "Austin" (ze szczególnie wdzięcznymi solówkami Sławomira i Marcina) oraz "Nocny pociąg do Ciebie" (pierwszy raz usłyszany na "Faithful" z 2011 roku). "Actual Proof" sprawnie tłumaczy energię i perkolacyjne rytmy tego utworu Herbiego Hancocka (napisanego dla filmu "The Spook Who Sat By The Door", a później rozwiniętego na "Thrust" z 1974 roku) na kontekst akustyczny - potężne wykonanie Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza. Członkowie trio zaliczają Hancocka do swoich głównych inspiracji.
"Message In A Bottle" to jeden z popowych numerów zaadaptowanych przez Trio; wcześniej nagrali utwory Björk i Prince’a. "Message" znalazła się również na "Spark of Life", ale fascynacja starym hitem The Police sięga znacznie dalej, do najwcześniejszych dni trio w liceum w Koszalinie, circa 1990. Kiedy po raz pierwszy się na niego porwali. „To było przed moim czasem” - śmieje się perkusista Miskiewicz, który dołączył do zespołu w 1993 roku, dopełniając jeden z najbardziej stabilnych składów współczesnego jazzu. Słuchając "Live" nie można pominąć głębokiej muzycznej empatii muzyków, cechy, którą The Guardian opisał jako „ich zdolność do wzajemnego odbierania i wzmacniania myśli” - ten rodzaj improwizacyjnej komunikacji można rozwinąć jedynie przez lata współpracy.
Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz po raz pierwszy nagrywali dla ECM jako członkowie kwartetu Tomasza Stańki na albumie "Soul of Things" (2001), wkrótce potem "Suspended Night" (2003) i "Lontano" (2005). Poprzednie albumy Trio nagrane pod ECM  to "Trio" (2004), "January" (2007) i "Faithful" (2011), oraz nagrany ze szwedzkim saksofonistą Joakimem Milderem "Spark of Life" (2013). Wszyscy trzej członkowie trio pojawili się na "Forever Young" (2013) z Jacobem Youngiem i Trygvem Seimem, a Wasilewski i Kurkiewicz zagrali także na "Neighborhood" (2004) i "Playground" (2007) Manu Katche.
Wasilewski Trio planuje intensywną trasę tej jesieni, z koncertami w Polsce, Niemczech, Islandii, Włoszech, Holandii, Rumunii, Chorwacji i Luksemburgu. Trasa koncertowa albumu „Live” jest wspierana przez Związek Artystów Wykonawców STOART.

 

Marcin Wasilewski Trio - "LIVE" Release Tour 2018

08 września - Reykjavik Jazz Festival, Islandia
15 września - 8. Festiwal “Muzyka w Opcatwie - Bach u Cystersów”, Wąchock
22 września - Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
10 października - A- Trane Jazz Club, Berlin, Niemcy
11 października - Monachium, Jazz Club Unterfahrt, Niemcy
14 października - Enjoy Jazz Festival, Ludwigshafen,
16 października - Teatr Roma, Warszawa
19 października – Zagreb Jazz Festival, Chorwacja
08 listopada - Doha, European Jazz Festival, Katar
10 listopada - Balassi Hungarian Institue, Bukareszt, Rumunia
11 listopada - Cluj- Napoca, Transylvania Jazz Festival, Rumunia
12 listopada - Filharmonia Podkarpacka, Rzeszów
15 listopada - Festiwal Bielska Jesień Jazzowa, Bielsko- Biała
22 listopada - Alternatilla Jazz in Mallorca, Majorka, Hiszpania
29 listopada - Jazz Juniors Festival Kraków
30 listopada - Jazz Club Paradox, Tillburg, Holandia
01 grudnia - Luxembourg Philharmonie, Luksemburg
08 grudnia - Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, Pruszków
09 grudnia - Centrum Kultury “Zamek”, Poznań
10 grudnia - Filharmonia Koszalińska, Koszalin
12 grudnia - Teatr Stary, Lublin
14 grudnia - Teatro Forma, Bari, Italia

środa, 31 października 2018, longplay_2010

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com