Serwis portalu LongPlay
Blog > Komentarze do wpisu

Weezdob Collective: Star Cadillac

Założona w 2014 roku grupa Weezdob Collective niemal od początku swego istnienia szturmem zdobywa najróżniejsze nagrody i wyróżnienia (m.in. Jazz nad Odrą, Krokus Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa czy Blue Note Poznań Competition).
W skład kwintetu wchodzą starannie wykształceni w Polsce, Niemczech, Holandii i Danii, młodzi instrumentaliści z Poznania, doskonale odnajdujący się w formule współczesnej muzyki improwizowanej naznaczonej wielkim szacunkiem dla jazzowej tradycji. Ogromnym atutem kwintetu jest własny repertuar budowany przez saksofonistę Kubę Marciniaka i gitarzystę składu Piotra Scholza. Poza nimi skład Weezdob Collective tworzą Kacper Smoliński (harmonijka ustna), Damian Kostka (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja).
Uwagę zwraca nietypowe instrumentarium kwintetu, w którym zamiast fortepianu pojawia się gitara, a obok saksofonów (tenorowego i sopranowego) - harmonijka ustna, częściej kojarzona z bluesem niż muzyką jazzową. To właśnie charakterystyczne brzmienie zespołu połączone z ciekawymi kompozycjami, stanowią jedne z głównych atutów Weezdob Collective.
W muzyce kwintetu odnajdziemy ślady inspiracji muzyką ludową, dziełami klasyków, a przede wszystkim dokonaniami wielkich jazzowych mistrzów, do których młodzi muzycy podchodzą z ogromnym szacunkiem.
W 2015 roku do jednego z numerów magazynu Jazz Forum, dołączona została koncertowa płyta zespołu zarejestrowana w Studio Koncertowym Radia Katowice, po sukcesie odniesionym przez zespół w konkursie Lotos Jazz Festival w ramach Bielskiej Zadymki Jazzowej. Jednak dopiero rok 2018 przyniósł pierwszy studyjny album grupy: "Star Cadillac".
Premierę płyty zaplanowano na 24 listopada, podczas Jesiennej Gali Ery Jazzu w Poznaniu, a LongPlay.blox.pl jest jednym z patronów medialnych albumu.

Robert Ratajczak

materiały prasowe:

wtorek, 20 listopada 2018, longplay_2010
Tagi: Patronat

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com