Serwis portalu LongPlay
Blog > Komentarze do wpisu

Kwidzyn klasycznie dla Niepodległej

materiały prasowe:

Fundacja Phasma-Music i Muzeum Zamkowe w Kwidzynie zapraszają  na uroczysty koncert: "Kwidzyn klasycznie dla Niepodległej", który odbędzie się 23 listopada na Zamku w Kwidzynie o godzinie 19:00.

Dla niektórych postaci takie jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski, Witold Lutosławski i inni znaleźli wyjątkowo skuteczny sposób ekspresji w muzyce, który odróżnia je od niektórych kompozytorów na Zachodzie. Ich dokonania wydają się niewiarygodne w kontekście burzliwej polityki i trudnych sytuacji społecznych w Polsce przez większą część lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Biorąc pod uwagę wiele problemów, z jakimi borykał się Polak w kontaktach z różnymi rządami, muzyka powinna być odsunięta na boczny tor, dopóki sytuacja polityczna nie pozwoliłaby na sztukę, jak to często bywa na Zachodzie. Sztuka funkcjonuje inaczej w Polsce - jedna z najbardziej kreatywnych kultur w Europie. Koncert pomoże zrozumieć różne tradycje, które istniały i na które zareagowali polscy artyści. Rola muzyki, podczas gdy w ogóle nie było odrębnego państwa polskiego (1795-1918). Szansa na wolność pojawiła się dopiero po I wojnie światowej, kiedy imperialistyczne mocarstwa partyzanckie zostały pokonane przez wojnę i rewolucję. Druga Rzeczpospolita powstała i istniała od 1918 do 1939 r. Została zniszczona przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki przez inwazję Polski na początku II wojny światowej. Nazistowskie siły niemieckie zostały zmuszone do wycofania się z Polski w miarę postępu radzieckiej Armii Czerwonej, co doprowadziło do powstania PRL. Niektóre elementy społeczne znajdują odzwierciedlenie w sztuce.

Koncert wykonają: Iwona Glinka (flet) i Agnieszka Kaczmarek-Bialic (harfa). W programie koncertu zostaną wykonane dzieła m.in. Fryderyka Chopina, Michała Ogińskiego, Macieja Małeckiego, Witolda Lutosławskiego, Michaila Travlosa i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej ("BallaDo – BallaRe" na flet i harfę - utwór napisany specjalnie na koncert, który powstał w ramach ministerialnego programu „Zamówienia kompozytorskie”).

Po koncercie odbędzie się aukcja płyt fundacji Phasma-Music na rehabilitację dla Przemka Srożaka.

piątek, 16 listopada 2018, longplay_2010

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com