Serwis portalu LongPlay
Blog > Komentarze do wpisu

JazZamek#19: Raczkowski-Kostka Duo, 26 stycznia w Poznaniu

Niemal równocześnie z debiutancką płytą kwartetu Follow Dices ("Eternal Colors") ukazał się krążek duetu tworzonego przez muzyków wywodzących się z tego składu: skrzypka Mikołaja Kostkę i pianistę Franciszka Raczkowskiego. Płyta: "Duo" firmowana szyldem: Raczkowski & Kostka, zrealizowana została w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca – Jazzowy Debiut Fonograficzny. Kameralna muzyka duetu tworzonego przez skrzypce i fortepian niezauważalnie łączy formy kompozycji z niczym nie skrępowanymi improwizacjami, balansując pomiędzy minimalizmem, a współczesnym nurtem europejskiego akustycznego jazzu. Rozbudowane, pełne polotu dialogi obu instrumentów stanowią bardzo silny atut duetu. Poza własnymi kompozycjami, młodzi muzycy chętnie sięgają też po twórczość Johna Cage'a.
Jak ta specyficzna muzyka brzmi na żywo, będziemy mogli przekonać się już 26 stycznia (sobota) w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Koncert "Raczkowski Kostka Duo" jest już 19. odsłoną cyklu JazZamek, a zarazem pierwszym koncertem tej jazzowej serii w roku 2019, nad którym patronat sprawuje LongPlay.blox.pl. JazZamek to koncerty bedące każdorazowo prezentacją najnowszych dokonań czołowych polskich muzyków jazzowych, którzy swobodnie i ze znakomitymi efektami przekraczają granice między jazzem, muzyką klasyczną, etniczną czy współczesną. Za nami  koncerty takich artystów jak m.in. Adam Bałdych & Helge Lien Trio, Marcin & Bartłomiej Oleś, Stanisław Słowiński, Jazzpospolita, Mateusz Smoczyński, Jorgos & Antonis Skolias, Kasia Pietrzko, czy Trio Marcina Wasilewskiego. W roku 2019 z kolei, w znakomitej  akustycznie Sali Wielkiej CK Zamek pojawią się z premierowym materiałem m.in. trio RGG i Wojciech Staroniewicz z najnowszym projektem North Park.

materiały prasowe:

JAZZAMEK #19
Raczkowski / Kostka Duo „Follow Dices”
26.01. g. 19 Sala Wielka
bilety:25 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu)

Minimalistyczna faktura duetu jest dla nich przestrzenią intymnego dialogu. Ich muzyczne poszukiwania nie ograniczają się do współczesnego akustycznego jazzu, chłoną one także elementy muzyki nowej czy manier zaczerpniętych z folkloru. Rdzeń tego spotkania to absolutne otwarcie na tu i teraz improwizacji, nawiązujące niejako do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce.
Duet odbył na przełomie maja, czerwca i lipca ogólnopolską trasę koncertową, promującą debiutancki krążek. Wystąpił w Olsztynie, Warszawie, Łodzi, Koszutach, Bielsku-Białej, Krakowie, ponownie w Warszawie w ramach prestiżowego festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, a także na Slot Art Festiwal.

Franciszek Raczkowski – fortepian
Mikołaj Kostka – skrzypce

Franciszek Raczkowski – pianista wrażliwy na każdy detal. Impresjonista. Improwizator, w niezwykły sposób wplatający w swój język improwizacji idiom klasycznej pianistyki, z którego wywodzi się jego tożsamość. Jego grę można usłyszeć na kilku różnorodnych stylistycznie albumach (m. in. Time Przemka Kleczkowskiego i „Hala” zespołu Królestwo Beskidu) oraz w muzyce zespołów Vibe Quartet, Follow Dices, z którymi zdobył wiele nagród (Krokus Jazz Festival, Hanza Jazz Festival, Sibiu Jazz). Jest również laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jego debiutancki album („Apprentice”, wyd. ForTune), zyskał wiele przychylnych opinii w środowisku muzycznym. Jan Ptaszyn Wróblewski stwierdził, że to muzyka z wielkimi nadziejami na przyszłość.Ta sama muzyka znalazła się, obok nagrań Sławka Jaskułke, Leszka Możdżera i Michała Tokaja, w japońskim wydaniu zestawiającym dokonania polskich pianistów („PolishPianism”, wyd. CorePort, 2017).

Mikołaj Kostka – esteta skrzypcowego brzmienia. Wrażliwiec i poszukiwacz. Kompozytor. Eksperymentator, balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno-ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy. Maciej Obara powiedział o nim : „Bez wątpienia Mikołaj Kostka ma wielki dar do komponowania. Cechuje go ujmująca muzykalność oraz piękny dźwięk. Jego muzyka jest czarująca, a On sam chętnie sięga w niej do abstrakcji. Przed nami artysta różnych wymiarów.
Obecnie student Akademii Muzycznej w Katowicach. Współtwórca zespołu Raczkowski/Kostka Duo oraz lider formacji Follow Dices, laureata XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżnionego na Blue Note Poznań Competition 2017, debiutując fonograficznie z obiema formacjami w ubiegłym roku. Światło dzienne ujrzały płyty „Duo” (Raczkowski/Kostka Duo) oraz „Eternal Colors” (Follow Dices), wydane pod egidą niezależnej wytwórni SJ Records, obie znakomicie przyjęte przez rodzimą krytykę.

O "Duo" :
„Aura dyskretnej delikatności przełamana współczesną improwizacją”
Krzysztof Komorek / Polish Jazz
„Zachwyca spokój, świadomość dźwięku i wspaniała kameralna atmosfera”
Jędrzej Janicki / Jazz Press
„Rozrzewniona, przyjazna, urodziwa, chwilami lekko nostalgiczna (…) w pracy instrumentalnej Kostki i Raczkowskiego usłyszymy maestrię i wrażliwość nie tylko artystyczną, ale i techniczną”
Maciej Krawiec / Jazz Forum
"Wyobraźnia muzyczna, pomysłowość i odwaga w łamaniu sztywnych konwencji stylistycznych"
Marcin Mlek / Muzol

czwartek, 03 stycznia 2019, longplay_2010

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com