Serwis portalu LongPlay
Blog > Komentarze do wpisu

J.S.Bach - 6 Sonat na skrzypce i klawesyn (Łosakiewicz / Stawarz)

Owego czasu cykl 6 Sonat Johanna Sebastiana Bacha, uznano za utwory nowatorskie i wyznaczające nowe kierunki gatunku. W kompozycjach tych bowiem, Bach zerwał z tradycją nadawania klawesynowi wyłącznie roli basso continuo, powierzając obu instrumentom autonomiczne, wzajemnie uzupełniające się partie. Dziś Sonaty na skrzypce i klawesyn oznaczone numerami BWV 1014-1019, stanowią jedne z najbardziej cenionych utworów literatury skrzypcowej baroku. Pośród miłośników twórczości Johanna Sebastiana Bacha krąży opinia, iż Sonaty na skrzypce i klawesyn to najbardziej uczuciowe instrumentalne dzieła z całego dorobku niemieckiego kompozytora. Nie bez znaczenia jest zapewne fakt, że utwory powstały krótko po śmierci ukochanej żony Bacha, Marii Barbary. Stąd poruszające, przepełnione smutkiem spokojne fragmenty (np Adagio z Sonaty nr 1, czy przepiękne Adagio ma non tanto z Sonaty nr 3).
W sonatach tych nie znajdziemy właściwego innym utworom J.S.Bacha mistycyzmu i swego rodzaju programowej surowości. Tutaj grają przede wszystkim uczucia, ekspresja i emocje, którymi od początku do końca przepełniona jest muzyka. Nic wszak dziwnego, iż nieustannie po utwory te sięga wielu znakomitych muzyków.
W ubiegłym roku cieszyliśmy się znakomitą płytą zawierającą nagranie trzech pierwszych sonat, którego podjął się duet Aleksandry Bryły (skrzypce) i Marii Banaszkiewicz-Bryły (klawesyn) ("Johann Sebastian Bach - 3 Sonatas for violin and harpsichord").
Rok 2019 przyniósł natomiast pięknie wydany przez Chopin University Press 2-płytowy album z kompletem wszystkich 6 Sonat na skrzypce i klawesyn, w mistrzowskim wykonaniu współtwórcy legendarnego kwartetu smyczkowego Wilanów Pawła Łosakiewicza (skrzypce), i ubiegłorocznej laureatki Nagrody Fryderyk, Lilianny Stawarz (klawesyn). Po albumie "Telemann - 12 Fantazji na skrzypce solo" (2017), to już druga płyta znakomitego skrzypka Pawła Łosakiewicza wydana przez Chopin University Press.
Album ukazał się 24 stycznia, a jednym z patronów medialnych wydawnictwa jest LongPlay.blox.pl.

materiały prasowe:

środa, 06 lutego 2019, longplay_2010
Tagi: Patronat

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com