Serwis portalu LongPlay
Blog > Komentarze do wpisu

JazZamek #21: Staroniewicz NORTH PARK feat.E.Johannessen

Najnowszym projektem trójmiejskiego saksofonisty, kompozytora i producenta Wojciecha Staroniewicza jest międzynarodowa formacja North Park, tworzona przez artystę wraz z norweskim puzonistą Erikiem Johanessenem, Dominikiem Bukowskim (wibrafon), Pawłem Urowskim (kontrabas) i Przemysławem Jaroszem (perkusja). Skład grupy to grono doskonałych europejskich artystów, którzy mieli okazję już wielokrotnie razem współpracować w ramach rozmaitych projektów. Wojciech Staroniewicz otoczył się muzykami, z których każdy z osobna reprezentuje osobisty sposób postrzegania muzyki improwizowanej i prowadzi równolegle własne formacje. Połączenie ich sił w ramach North Park obiecuje muzykę na najwyższym z możliwych poziomie.
Już 8 marca nakładem wytwórni Allegro Records ukaże się płyta będąca owocem współpracy piątki muzyków. Wydaniu albumu towarzyszy trasa koncertowa, w której programie nie zabrakło również Poznania. 22 marca w Sali Wielkiej CK Zamek w ramach cyklu JazZamek odbędzie się koncert JazZamek #21: Staroniewicz NORTH PARK feat. Erik Johannessen, a LongPlay.blox.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

ZAPOWIEDŹ KONCERTU NA BLOGU "BABSKIM UCHEM"

materiały prasowe:

JAZZAMEK #21
Staroniewicz NORTH PARK feat. Erik Johannessen (NOR)
22.03. g. 20 Sala Wielka

bilety (miejsca siedzące):30 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu)

Wojciech Staroniewicz – saksofon
Erik Johannessen – puzon
Dominik Bukowski – wibrafon
Paweł Urowski – kontrabas
Przemysław Jarosz – perkusja

„...to akustyczny jazz z najwyższej półki (…) W zamyśle lidera jest muzyką, która może być wykonywana zarówno na wielkich scenach, jak i całkiem akustycznie, bez sięgania po mikrofonyi wzmacniacze. To z jednej strony powrót do źródeł jazzowego grania, z drugiej zaś estetyczne wariacje na kanwie nowoczesnego, nieskrępowanego mainstreamu dopieszczonego wielką wiedzą o harmonii i kompozycji trójmiejskiego saksofonisty. Chwilami radykalny, ale gdy trzeba również powściągliwy, Staroniewicz w sposób przekonujący każdą nutą udowadnia, że jest w tej konwencji jazzu w naszym kraju klasą sam dla siebie.”
Piotr Iwicki „Jazz Gazeta”

Wojciech Staroniewicz – postać znana polskiej publiczności od ponad 25 lat. Saksofonista i kompozytor. Zaskakuje wciąż nowymi autorskimi projektami muzycznymi o szerokim spektrum stylistycznym. Nagrał osiem autorskich albumów.
Znakomity sideman, chętnie zapraszany przez innych muzyków (wieloletnia współpraca z norweską grupą „Loud Jazz Band” czy sekstetem Włodzimierza Nahornego). Wojciech Staroniewicz, jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych, został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie, gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Oprócz tego zdobył pierwszą nagrodę zespołową oraz indywidualną za najlepszą kompozycję na festiwalu „Jazz Juniors”. Wraz z zespołem „Set-Off” zdobył pierwszą nagrodę – „Złoty klucz do kariery” – na Pomorskiej Jesieni Jazzowej oraz drugą nagrodę na International Contest for YouthOrchestras in Hoeilaart (Belgia). Jest także laureatem prestiżowej nagrody Prezydenta Miasta Sopotu „Sopocka Muza”. Staroniewicz pełnił funkcję członka Rady Akademii Fonograficznej.
Koncertował prawie we wszystkich krajach europejskich a także w Chinach. Grał na głównych scenach większości polskich festiwali jazzowych, poprzedzając koncerty m.in.: Kenny’ego Garetta, Chicka Corei, Davida Sancheza, Jamesa Cartera, Yellowjackets.
W ostatnich latach koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. W jego karierze artystycznej przewinęło się wiele wspaniałych nazwisk: Andrzej Jagodziński, Włodek Pawlik, Cezary Konrad, Krzysztof Herdzin, Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk, Adam Cegielski, Nippy Noya, Helge Lien, Erik Johannessen, Brian Melvin oraz praktycznie cała czołówka jazzowa Trójmiasta.

Wybrana dyskografia:
Set-Off – PSJ 206/1987;
On The Other Side – JAM 1989;
Loud Jazz Band – Live „Akwarium” Jazz Club;
Loud Jazz Band – „4 Ever 2 U” Mercury 1995 (nominowana do nagrody „Fryderyk”);
The Beginner – Koch 1996;
Quiet City – Polonia Records 1995;
Karambola – Allegro/B52 1999 (nominowana do nagrody „Fryderyk”);
Fantazja Polska Nahorny Chopin – Polskie Radio S.A., Warszawa 2000;
Hand-made – Allegro 2002;
Fantazja Polska Nahorny Karłowicz – Polskie Radio S.A., Warszawa 2002 (nominowana do nagrody „Fryderyk”);
Follow the Soul – Allegro 2003;
Loud Jazz Band „Don’t Stop The Train” – Allegro 2004;
The Best Of Polish Jazz 2005 – Chazz Records USA, Compilation Polish Jazz Network;
Loud Jazz Band – „The Way to Salina” (norwegian edition) Allegro 2005;
„Dominik Bukowski & Projektor” Allegro 2005;
Staroniewicz / Melvin / Lemańczyk – „Conversession – live” Allegro Records 2006;
Loud Jazz Band „Passing” – LJB Music Records 2007;
Loud Jazz Band „Living Windows” – LJB Music Records 2008;
„Alternations” – Allegro Records 2008;
„Silence” LJB Music Records 2010;
„Nahorny sekstet Chopin Genius Loci” Confiteor 2010;
„A’freak-an Project” – Allegro Records 2011;
Loud Jazz Band „From the Distance” – LJB Music Records 1013;
„Tranquillo” – Allegro Records 2013;
„Blue Night Session” - Allegro Records 2014;
Loud Jazz Band „From The Distance” Live in Warsaw DVD LJB Music Records 2014;
Loud Jazz Band „25th Aniversary Concert” LJB Music Records 2015;
„A'FreaK-KomEdA Project” Allegro Records 2015;
„Take it Easy IV – SWING!” Allegro Records 2015;
„The Sound of Christmas” Universal 2016;
Loud Jazz Band „The Giant Against The Girl” Polskie Radio 2017;
„Illinois Jacquet in Memoriam” – Ucho 2017;
„Piosenki Warsa I Szpilmana” – Polskie Radio 2018.

Erik Johannessen – gra na puzonie, instrumentach perkusyjnych oraz śpiewa w Jaga Jazzist, zespole który zdobył Norweską Grammy za album „One-Armed Bandit” w 2010 roku. Koncertował na całym świecie z zespołami: Jaga Jazzist, Ensemble Denada, Loud Jazz Band, Trondheim Jazz Orchestra i trio Lord Kelwin. Jest nowoczesnym puzonistą freejazzowym, ale lubi także improwizację melodyczną. Komponuje i aranżuje muzykę dla małych i dużych zespołów. Był nominowany do norweskiej nagrody Grammy jako kompozytor roku za nagranie muzyki dziecięcej Snydelig, z udziałem The National Broadcasting Orchestra (KORK). Gra na licznych pop/rockowych płytach z Susanne Sundfor, Lindstrom, Marią Mena i wieloma innymi.

Dominik Bukowski – wibrafonista, kompozytor, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zdobywca indywidualnego wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Od 2003 roku zajmuje II miejsce w kategorii wibrafon roku w ankiecie Jazz Forum. Nagrał ponad 30 płyt. Jego album „Projektor” znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś ostatnia płyta „Vice Versa” została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Jako sideman został wyróżniony Złotą Płytą za album „Melisa” Przemka Dyakowskiego, której producentem był Leszek Możdżer. W 2013 roku album „Kropla Słowa” Krystyny Stańko, do której Bukowski skomponował większość materiału muzycznego, został Płytą Roku według Jazz Forum. Współpracuje i nagrywa z takimi muzykami jak: Amir El Saffar, Tim Hagans, Cikada Quartet, Brian Melvin, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik i inni. Koncertował na festiwalach w Indonezji, Izraelu i w większości krajów europejskich.

Paweł Urowski – kontrabasista i gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zdobywca nagród i kilku wyróżnień indywidualnych w konkursach jazzowych, takich jak m.in. EIM, Jazz Juniors czy Krokus Jazz Festiwal. Nagrał 12 płyt, w tym album nominowany do Fryderyka 2010, wydany w ramach formacji Dziki Jazz. Ostatnio można go usłyszeć na płytach: „This is no ordinary Jazz” Freeway Quintet oraz „Wide Point” – Urowski, Lemańczyk, Wendt, Krawczyk.

Przemysław Jarosz – perkusista, absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jako student, laureat wielu konkursów, nagród i wyróżnień. Od wielu lat współpracuje z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej, nagrywając kolejne albumy oraz występując na większości festiwali w Polsce i za granicą. Obecnie członek kilku formacji oraz lider własnego tria Yarosh Organ Trio, z którym nagrał już dwa albumy. Od 2005 roku kontynuuje pracę dydaktyczną na rodzimej uczelni, gdzie w 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuki.

Najnowsze nagrania to:
2013 – Dominik Bukowski Group „Simple Words”,
2013 – Maciej Fortuna „Jazz from Poland, vol.1”,
2013 – Lion Vibrations „Friends”,
2014 - Krystyna Stańko „Snik”,
2016 – Yarosh Organ Trio „Yarosh Organ Trio”,
2016 – Improvision Quartet „Free Folk Jazz”,
2017 – Yarosh Organ Trio feat. Katarzyna Mirowska „Alterakcje”.

sobota, 23 lutego 2019, longplay_2010

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com