Serwis portalu LongPlay

Rekomendacje Tygodnia (34)

POPRZEDNIA STRONA <<

Najnowszym projektem Adama Bałdycha dla niemieckiej wytwórni ACT jest album "Sacrum Profanum". Przedsięwzięcie jest próbą wpisania muzyki sakralnej w kontekst współczesnego świata i właściwych mu wolnością interpretacji i ekspresją. To album bardzo uduchowiony, a jednocześnie zrealizowany w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych. Wraz z grającym na renesansowych skrzypcach liderem skład Adam Bałdych Quartet współtworzą: pianista Krzysztof Dys, Michał Barański (kontrabas) i Dawid Fortuna za perkusją. Premierę albumu zaplanowano na 29 marca.

BartolomeyBittmann, czyli duet tworzony przez austraickich muzyków: wiolonczelistę Matthiasa Bartolomey i skrzypka oraz mandolinistę Klemensa Bittmanna, proponuje album "Dynamo". Autorskie kompozycje wypełniające nagrany w Wiedniu już trzeci album duetu, przynoszą energetyczną mieszankę klasycznych brzmień i żywiołowych improwizacji. Rekomendowana przez samego Wolfganga Muthspiela muzyka duetu, to zupełnie nowa jakość łącząca dostojeństwo i elegancję wiedeńskiej filharmonii z klimatem nocnego klubu jazzowego.

Zaledwie 25 minut muzyki znajdziemy na płycie firmowanej nazwą El Afronte Orquestra Tipica. Nagrany w Buenos Aires materiał wydany przez wytwórnię ACT pod tytułem "Tango Argentino Today" to powstałe współcześnie utwory gloryfikujące wiecznie żywą estetykę argentyńskiego tanga. Kilkunastoosobowa grupa oparła brzmienie swej muzyki na czterech bandoneonach, trojgu skrzypiec, wiolonczeli, kontrabasie, fortepianie i wokalu. Wydany przez niemiecką wytwórnię mini album wpisuje się w nową serię wydaniczą: One World Of Music.

"4 Wheel Drive" to projekt supergrupy: Landgren - Wollny - Danielsson - Haffner. Przebojowy repertuar z napędem na tytułowe 4 koła, tworzą zarówno własne kompozycje puzonisty i wokalisty Nilsa Landgrena, pianisty Michaela Wollny'ego, kontrabasisty i wiolonczelisty Larsa Danielssona, oraz perkusisty Wolfganga Haffnera, jak autorskie aranżacje utworów z dorobku Phila Collinsa i grupy Genesis, Paula McCartneya i The Beatles, Stinga i Billy'ego Joela. Siłą składu jest zestawienie z sobą czterech znakomitych muzycznych osobowości, dysponujących odmiennymi doświadczeniami i własnym, od lat wypracowanym stylem.

Argentyński saksofonista sopranowy od lat mieszkający w Rzymie -Javier Girotto obecny na jazzowej scenie od lat 80-tych znany jest m.in. z formacji Aires Tango oraz współpracy z Danilo Perezem, Randy Breckerem, Bobem Minzerem i Enrico Ravą, a także znakomitej płycie "Ballerina" (2014), nagranej w duecie ze zjawiskową koreańską pianistka Soo Cho. W charakterystycznym stylu gry Javiera Girotto odnajdziemy mieszankę argentyńskiego temperamentu i ducha jazzowej improwizacji. Tworzone wraz z bandoneonistą Gianni Iorio i pianistą Alessandro Gwisem Javier Girotto Trio proponuje album stosownie zatytułowany "Tango Nuevo Revisited". Płytę wypełniają kompozycje Astora Piazzolli uzupełnione dwoma tematami z dorobku Gerry'ego Mulligana.

Niezwykle uzdolniony, urodzony w 1981 roku pianista, laureat II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu Radosław Sobczak, oklaskiwany był już m.in. Niemczech, Francji, Czechach, Włoszech, Rosji, Szwajcarii, ale też w USA i Australii, Izraelu, Palestynie, Arabii Saudyjskiej, Korei i Chinach, wszędzie propagując twórczość wybitnych polskich kompozytorów. W 2018 roku nakładem wytwórni DUX ukazały się dwie płyty pianisty: "Karol Szymanowski Piano Music", oraz "Paderewski Piano Works". Po tych dwóch albumach pianista postanowił zaprezentować materiał współczesny pod postacią albumu "Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes", zawierającego trzy cykle Etiud fortepianowych Marcina Tadeusza Łukaszewskiego: "Cztery pory roku", "12 Etiud koncertowych" i "Trzy ediuty akademickie". Wszystkie zgromadzone na płycie utwory to premiery fonograficzne.

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zaowocowała w świecie muzyki niezliczoną ilością rozmaitych koncertów, ale też nagrań i wydawnictw fonograficznych. Ważnym wydarzeniem związanym z odzyskaniem niepodleglości był wybuch powstania wielkopolskiego, a album "Symfonia Wielkopolska, Pieśni Powstańcze" przypomina zarówno pieśni śpiewane przez powstańców, jak skomponowane w dwudziestoleciu międzywojennym w celu upamiętnienia patriotycznego zrywu, oraz przygotowaną specjalnie na przypadającą w 2018 roku rocznicę przez związanego z Poznaniem Marka Sewena, monumentalną Symfonię wielkopolską 1918 op. 43. Wykonawcami materiału tworzącego konceptualny program płyty są: Poznański Chór Kameralny pod dyr. Bartosza Michałowskiego, oraz Poznańskie Słowiki i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza.

W 1828 roku u schyłku życia, Franz Schubert stworzył poruszający cykl lirycznych pieśni skomponowanych do poezji Ludwiga Rellstaba, Heinricha Heinego i Johanna Gabriela Seidla. Zbiór ten, który wydany został już po śmierci kompozytora wydawca opatrzył tytułem "Schwanengesang" ("Łabędzi śpiew"), tradycyjnie oznaczającym ostatnie dzieło artysty. Przetransponowane później przez Franciszka Liszta w formę instrumentalnych fortepianowych utworów pieśni, odsłoniły ogromne pokłady na nowo odkrywanej przez melomanów muzyki, pełnej rozmaitych emocji i uniesień. Wyzwolona z ciężaru tekstów muzyka Schuberta przemówiła własnym językiem, bardziej niż kiedykolwiek przedtem poruszając emocje i wyobraźnię. Związana z Akademią Muzyczną w Gdańsku i ZSM w Gdańsku - Wrzeszczu pianistka Zuzanna Lisiecka, w ramach przewodu doktorskiego nagrała całość tego znakomitego cyklu, który po pozytywnie zakończonej obronie dzieła artystycznego, postanowiła wydać w formie płyty "Schubert/Liszt - Schwanengesang". Album czaruje klimatem, roztaczając niesamowitą dźwiękową aurę i tworząc jedyny w swoim rodzaju klimat.

Znakomita pianistka Anna Miernik jest absolwentką Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Andrzeja Pikula, oraz wychowanką takich mistrzów jak Paul Badura Skoda i Dina Yoffe. Koncertuje zarówno jako solistka jak kameralistka, a o jej nieprzeciętnym talencie przekonali się melomani z 5 kontynentów. W 2013 roku artystka wystąpiła na scenie słynnej Opery w Sydney, a w dwa lata później zagrała w prestiżowej nowojorskiej Carnegie Hall. W swojej działalności koncertowej Anna Miernik skupia się przede wszystkim na muzyce polskich kompozytorów, od lat propagując ją na całym świecie. Częścią misji pianistki jest też utrwalanie swych pianistycznych dokonań na płytach, a najnowszym jej albumem jest płyta "My Polish Reflection", będąca zbiorem 10 utworów takich kompozytorów jak m.in. Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Ignacy Jan Paderewski czy Feliks Nowowiejski.

Wciąż jeszcze cieszymy się wydaną w grudniu płytą "Globulus" znakomitego akordeonisty Pawła Zagańczyka. Tymczasem dotarła do nas kolejna płyta, w której nagraniu uczestniczył ten wyjątkowo aktywny instrumentalista. To album firmowany szyldem A Tre, pod którym kryją się poza Zagańczykiem grający również na akordeonach Krzysztof Olczak i Elżbieta Rosińska, oraz perkusjonalista Mirosław Adrjańczyk. "Bargielski, Krzanowski, Moryto" to program ułożony z powstałych w latach 1975-1991 utworów na akordeon i perkusję: Zbigniewa Bargielskiego ("Ptak ze snu" i "Egad"), Andrzeja Krzanowskiego ("Audycja IV") i Stanisława Moryto ("A tre"). Płytę muzycy dedykują zmarłemu w ubiegłym roku wybitnemu kompozytorowi, muzykowi i animatorowi życia muzycznego, związanemu z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Stanisławowi Moryto.

Kwartet Cup of Time powstał w 2008 roku z inicjatywy flecisty i saksofonisty Ryszarda Borowskiego, skrzypaczki Agnieszka Cypryk, akordeonisty Rafała Grząki i znanego również ze skladu Atom String Quartet oraz solowych projektów, wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego. Założeniem zespołu jest tworzenie muzyki łączącej elementy klasyki z jazzem. Dotychczasowy dorobek fonograficzny grupy to trzy znakomite albumy: "Cup of Time plays Namysłowski" (2014), "Baroque Revisited" (2015) i "HAIKU" (2018). Na 22 lutego zaplanowana jest premiera kolejnej płyty. Tym razem będą to kameralne transkrypcje utworów Ignacego Jana Paderewskiego. Na albumie "Cup of Time plays Paderewski" znajdziemy m.in. fragmenty Tatra Album, op.12, Nokturn op.1 i Menuet op.14. Płyta ukaże się nakładem wytwórni Requiem Records>> czytaj również

Pochodząca z Korei Południowej pianistka Sunhwa Park, jest laureatką tak prestiżowych amerykańskich konkursów i festiwali jak Międzynarodowy Konkurs Muzyki Romantycznej American Protégé, Bradshaw czy Buono. Jest też stypendystką University of Texas oraz Manhattan School of Music Scholarship. Jej talent i wrażliwośćć połączone z genialnym warsztatem instrumentalnym, doprowadziły do gorąco oklaskiwanych występów na całym świecie (poza USA także we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Czechach i Bułgarii). Drugim albumem w dyskografii młodej pianistki po wydanej na Węgrzech płycie "Memories" z Koncertami Mozarta i Griega, jest "Dreaming". Album wypełniają XIX-wieczne utwory fortepianowe skomponowane przez kobiety: Fanny Mendelssohn, Clarę Schuman i Amy Beach.

Muzyka organowa przechodzi w ostatnim czasie prawdziwy renesans popularności. Wydana w stylowej okładce płyta "Bach - Transcriptions for Trumpet and Organ" jest dziełem przygotowanym przez związanych z wrocławską Akademią Muzyczną: trębacza Igora Cecocho i organistę Piotra Rojka. Muzycy podjęli się twórczej reinterpretacji najbardziej znanych utworów Johanna Sebastiana Bacha dostosowując je do możliwości obu instrumentów. Szczególne znaczenie ma fakt, iż takie kompozycje jak Toccata i fuga d-moll, Preludium d-moll, czy "Jesu, meine Freunde", wykonane zostały na zabytkowych organach kościoła Św. Wawrzyńca w Wołowie, zbudowanych w latach 1715-1717, których konstruktorem był Adam Horatio Casparini.

Pod figlarnym tytułem "Drrrum dana dam" kryje się 27-minutowa płyta przygotowana przez Chór Kameralny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją kierownika artystycznego powstałego w 2017 roku zespołu, Krzysztofa Kusiel-Moroza. Album zawiera przeplatające się w programie płyty utwory na chór mieszany a capella pochodzące z dwóch cykli inspirowanych folklorem kurpiowskim: "Pieśni kurpiowskie" Romana Maciejewskiego oraz "6 pieśni kurpiowskich" Karola Szymanowskiego. Oba cykle należą dziś do kanonu muzyki klasycznej inspirowanej polskim folklorem. Przypomnienie ich w nowej jednolitej formie, zaowocowało bardzo wartościowym programem.

Płyta "Eclats Romantiques" nagrana została przez duet francuskiego oboisty oraz rogisty Davida Waltera i znakomitej polskiej pianistki Magdaleny Duś. W programie albumu znajdziemy blisko 30-minutową transkrypcję na fortepian, obój oraz rożek angielski Sonaty skrzypcowej A-dur Cesara Francka, oraz krótsze formy w postaci utworów Gabriela Faure, Franza Schuberta, Antonio Pasculliego, Fryderyka Chopina, Stanislasa Verrousta, oraz współczesnej rosyjskiej kompozytorki Mariny Dranishnikovej. Wszystkie utwory zgromadzone na tej kameralnej płycie przedstawione zostały w oryginalnych wersjach, bądż poddane autorskim aranżacjom przez Davida Waltera.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com